Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Filtry do wymiany. Ile ich jest i do czego służą?

Filtry do wymiany. Ile ich jest i do czego służą?

Czy pamiętasz, że w swoim samochodzie masz filtry, które należy regularnie wymieniać? Są jak i inne części, które podlegają okresowym kontrolom i muszą być sprawne. To niewielkie i nie takie drogie elementy, natomiast gdy o nich zapomnisz mogą przynieść już całkiem kosztowne konsekwencje.

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze dla podróżujących.

Najczęściej zapomina się o wymianie filtra kabinowego, bo nie wpływa on realnie na pracę samochodu. Jest jednak ważny dla podróżujących.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie możesz pozbyć się uporczywego parowania szyb?

Lub może mimo częstego czyszczenia wnętrza samochodu, wciąż czujesz nieprzyjemny zapach?

To może być wina zużytego filtra kabinowego. Jest on też ważny dla zdrowia. Bez filtra, klimatyzacja podaje nam brudne powietrze z zewnątrz. Zanieczyszczone jest pyłkami roślin, szkodliwymi gazami unoszącymi się na poziomie ulicy. Ból głowy po podróży niekoniecznie spowodowany jest samą jazdą w skupieniu, ale właśnie warunkami, w jakich podróżujesz w małym zamkniętym pomieszczeniu. Pamiętaj o wymianie raz w roku, szczególnie wiosną.

Filtr powierza­ i filtr paliwa – silnik też woli to co czyste.

Silnik potrzebuje paliwa i powietrza. Jedno i drugie musi być czyste. Wtedy silnik sprawnie działa, a jego osiągi są maksymalne. W aglomeracjach miejskich mamy mocno zanieczyszczone powietrze. Filtr szybko się zużywa. Należy go wymieniać co 20 tys.km lub raz w roku. Należy też pamiętać, że cały układ powinien być szczelny. Więcej czystego powietrza to także mniej zużytego paliwa.

Filtr paliwa chroni układ wtryskowy przed dostaniem się np. wody, która w okresie zimowym skrapla się w układzie paliwowym. Zatrzymuje też piasek, rdzę i cząstki metali. Filtr paliwa wymieniamy co 100 tys.km w silnikach benzynowych i 30 – 50 tys. w silnikach wysokoprężnych.

Filtr oleju – brudny olej traci swoje właściwości.

O olejach silnikowych i ich właściwościach już pisaliśmy już na stronie NajlepszeOleje. Silnik, podczas pracy zanieczyszcza olej. Brudny olej nie spełnia swoich funkcji smarnych. Zmienia się poziom jego lepkości i tarcia niszczą powolutku silnik. A przecież zależy nam na jego trwałości i maksymalnej efektywności, bo jest to jeden z najdroższych elementów auta. Filtr oleju wymieniamy wraz z olejem lub co 15 tys. km.

 

Na rynku w filtrach samochodowych i motocyklowych specjalizują się różni producenci, masz więc możliwość wyboru. Zawsze kierujesz się marką własnego samochodu, bo do ich parametrów dostosowane są poszczególne filtry w danej kategorii. Łatwo znajdziesz potrzebny w katalogach każdego producenta. Jeśli nie jesteś pewien co i jak wymienić możesz to zlecić swojemu mechanikowi. Pamiętaj tylko, o ich istnieniu i że należy to robić regularnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl